• DOLAR
  6,1413
  %0,45
 • EURO
  6,6564
  %0,28
 • ALTIN
  325,32
  %-0,26
 • BIST
  7,9677
  %0,79
 • TARİH: 25.02.2020
İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike sınıflarına yapılacak itirazlar hakkında önemli duyuru

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike sınıflarına yapılacak itirazlar hakkında önemli duyuru


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği gereğince; tehlike sınıflarının belirlenmesinde ve yapılan itirazların değerlendirilmesinde görevli olan Komisyon her yılın Ocak ayında toplanmaktadır.

İşyeri Tehlike Sınıfına Yapılan İtirazların Değerlendirilmesi Prosedürüne göre;

Ø        İşyerleri, Tehlike Sınıflarına İlişkin taleplerini bağlı bulundukları üst işveren kuruluşları (TİSK, TOBB,TESK,Kamu-İş) vasıtasıyla gerçekleştirirler. Tehlike sınıflarına ilişkin talepler hangi sektörü ilgilendiriyorsa, üst işveren kuruluşları ilgili sektör temsilcilerinin Komisyon toplantısına katılımını sağlar. İtiraz sahibi işyeri/sektör temsilcisinin Bakanlıkta yapılacak toplantıya mutlaka katılması gerekmektedir. Sektör temsilcisinin toplantıya katılmaması halinde talep değerlendirmeye alınmaz.                                                        
Ø        Tehlike sınıflarına itirazlar ile ilgili başvurular, ilgili Komisyon üyesi kurum/kuruluşlar (TOBB) vasıtasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne, Ek’li Başvuru Formu doldurularak yapılır.                                                
Ø        2020 yılı Ocak ayında yapılacak toplantı tarihinden en geç 30 gün öncesine kadar gönderilen itiraz başvuruları toplantı gündemine alınır.                                                        
Ø         İşyeri tehlike sınıflarına yapılan itirazların Bakanlık tescil kayıtlarına göre değerlendirilir. Değerlendirme, Bakanlık tescil kayıtları üzerinden ve işyerinin tesciline esas alınan asıl iş dikkate alınarak sonuçlandırılır.                                                                        
Ø        İtirazın değerlendirilebilmesi için Ek’te sunulan başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir.                                                                                        
Ø        Herhangi bir gerekçesi olmadan yapılan tehlike sınıfı değişikliği taleplerinin değerlendirmeye alınmaz. Başvuru formunda tehlike sınıfı değişikliği için belirtilen gerekçeleri destekleyici nitelikte doküman sunulması Bakanlıkça yapılacak değerlendirme için önem arz etmektedir.                                                        
Ø        Daha önce gerçekleştirilmiş komisyon toplantısında gündeme alınmış ve değerlendirilerek karara bağlanmış faaliyetlerle ilgili kodlara ilişkin itirazların komisyon gündemine alınmaz. Bu tehlike sınıfındaki itirazların;  komisyon gündemine alınması için ilgili faaliyeti yürüten tüm işyerleri bazında mevzuat değişikliği, tehlikeli maddelerin yasaklandığı ve tehlikesiz maddelerle değiştirildiği ve benzeri durumların belgelerle ispatlanması gerekmektedir.                                                                        
Ø        Yargıya intikal eden faaliyet kodlarına ilişkin itirazlar komisyon gündemine alınmaz.                
Ø        İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği, Değerlendirme Prosedürü ve İtiraz Başvuru Formlarına www.tobb.org.tr/MaliveSosyalPolitikalar adresinden ulaşılabilmektedir.
Bu itibarla; İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfına “İtirazı olan Üyelerimizin” itiraz taleplerinin, ilgili prosedür çerçevesinde; 2020 yılı Ocak ayında yapılacak olan “İşyeri Tehlike Sınıfları Değerlendirme Komisyon Toplantısı” gündemine alınabilmesi amacıyla; “Tehlike Sınıfı Değişikliğine İlişkin Başvuru Formu’nun” eksiksiz (işyeri/sektör temsilcisinin iletişim bilgileri, itiraz gerekçeleri destekleyici belgelerle birlikte şirket kaşesi altında, şirketi temsil ve ilzama yetkililerce imzalı olarak) doldurularak en geç 02.12.2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar
Odamıza iletilmesi gerekmektedir.

İLGİLİ FORMLAR AŞAĞIDAKİ LİNKTEDİR

www.tobb.org.tr/MaliveSosyalPolitikalar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?